روانپزشکی

روانپزشک کیست؟

روانپزشکان در تشخیص و معالجه افراد مبتلا به بیماری روانی متخصص اند و درک عمیقی از سلامت جسمی و روانی و چگونگی تأثیر آنها بر یکدیگر دارند.

آنها به افرادی که دارای مشکلات روانی مثل اسکیزوفرنی، افسردگی شدید، اختلال دو قطبی، اختلالات خوردن و اعتیاد کمک می‌کنند.

وقتی صحبت از کمک گرفتن برای یک بیماری روانی یا هر نوع مشکل روانی می شود، دو نام به ذهن متبادر می شود: روانشناس و روانپزشک. اما به چه کسی باید مرجعه کرد؟ روانشناسان و روانپزشکان هر دو در یک عمل، یعنی مراقبت از سلامت روان آموزش دیده اند، با این حال درمان هایی که ارائه می دهند بر اساس نوع شرایط روانی مراجع متفاوت است.

روانپزشکان به عنوان متخصصان پزشکی، مجاز به تشخیص و درمان موارد بیماری روانی هستند.  روانپزشکان معمولا  در بیمارستان اعصاب و روان، مرکز توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی، خانه‌های سالمندان یا در مطب خصوصی کار می کنند.

اما روانشناسان مجاز به تجویز دارو نیستند در عوض، آنها درمان هایی را که برای شرایط روانی خفیف مناسب هستند انجام می دهند و این  از طریق مشاهده و مشاوره دقیق با بیمارانشان انجام می شود.

قبل از اینکه به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید، ابتدا باید نوع مشکلات سلامت روانی را که با آن روبرو هستید در نظر بگیرید. اگر دارای استرس زیادی هستید و علائمی از اضطراب و افسردگی را نشان می دهید، بهتر است با یک روانشناس مشورت کنید. روانشناسان آنها را از طریق جلسات روان درمانی راهنمایی می کنند تا ذهن آشفته آنها را آرام شود.

چه وقت به روانپزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که فردی در معرض بیماری های روانی شدید قرار دارد بهتر است با روانپزشکان مشورت شود. این امر از طریق نوسانات شدید خلق و خو، رفتار و الگوی غیرعادی اختلالات در زندگی روزمره مشهود است. روانپزشکان قادر هستند در این مواقع مشکل را تشخیص دهد و داروهای مناسب را برای کمک به کنترل وضعیت روانی بیماران ارائه دهد.

موارد زیادی هم وجود دارد که مشاوره با هر دو یعنی روانشناس و روانپزشک می تواند مفید باشد. وقتی نوبت به تشخیص و درمان یک بیماری روانی می‌رسد، این دو معمولاً با هم کار می‌کنند.

در کلینیک فانوس خرد روان درمانگران متعهد و متخصص در صورت لزوم و در شرایط اضطراری بیماران به روانپزشکان ارجاع می دهند تا با مصرف دارو های مورد نیاز، روند درمان را بهبود بخشند و یا چنانچه نیاز بود در بیمارستان بستری شوند.