گروه درمانی

گروه درمانی چیست؟

مشاوره گروهی به طور کلی فرصتی فراهم می کند تا فرد اولا در باره مسائل و مشکلاتش صحبت کند. ثانیا احساساتش را در گروه بروز دهد و بازخورد دریافت کند. ثالثا به تعیین طرز تلقی و گرایش دیگران به خود آگاه شود. فرد از طریق مشارکت در گروه، می تواند مهارت های اجتماعی خود را تقویت کند و روابط بهتری با دیگران داشته باشد.

برخی از افراد علاوه بر گروه‌ها در درمان فردی هم شرکت می‌کنند در حالی که برخی دیگر فقط در گروه‌ها شرکت می‌کنند.

بسیاری از گروه ها برای حل یک مشکل خاص، مانند افسردگی، چاقی، اختلال هراس، اضطراب اجتماعی، درد مزمن یا سوء مصرف مواد طراحی شده اند  در حالیکه گروه های دیگر به طور کلی بر بهبود مهارت های اجتماعی تمرکزمی کنند و به افراد کمک می کنند تا با طیف وسیعی از مسائل مانند خشم، کمرویی، تنهایی و عزت نفس پایین مقابله کنند. همچنین گروه ها اغلب به کسانی که فقدان را تجربه کرده اند کمک می کنند.

فواید گروه درمانی

پیوستن به یک گروه غریبه ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما گروه درمانی مزایایی را به همراه دارد که درمان فردی ممکن است نداشته باشد. روانشناسان می گویند، اعضای گروه تقریباً همیشه از اینکه تجربه گروهی چقدرتوانسته مفید واقع شود، شگفت زده می شوند.

صحبت کردن و گوش دادن منظم به دیگران نیز به شما کمک می کند تا مشکلات خود را به درستی شناسایی کنید. بسیاری از مردم مشکلات سلامت روانی را تجربه می کنند، اما تعداد کمی از آنها آشکارا در مورد آنها با افرادی که به خوبی نمی شناسند صحبت می کنند. اغلب اوقات، ممکن است احساس کنید که تنها شما هستید که با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند، اما اینطور نیست. شنیدن اینکه دیگران در مورد مشکلاتی نظیر مشکلات شما صحبت می کنند موجب می گردد که شما متوجه شوید که تنها نیستید و همین این امر می تواند احساس خوبی در شما ایجاد کند.

تنوع نیز یکی دیگر از مزایای مهم گروه درمانی است.. افراد دارای شخصیت ها و پیشینه های متفاوتی هستند و موقعیت ها را به گونه های متفاوتی درک می کنند.  با دیدن اینکه دیگران چگونه با مشکلات برخورد می کنند و تغییرات مثبت ایجاد می کنند، می توانید طیف وسیعی از استراتژی ها را برای رویارویی با نگرانی های خود کشف کنید.

در کلینیک فانوس خرد مشاوره گروه توسط متخصصین صورت می گیرد. همچنین گروه ها به عنوان یک شبکه پشتیبانی  عمل می کنند. در این گروه ها اعضا اغلب به شما کمک می کنند تا ایده های خاصی برای بهبود شرایط دشوار یا چالش های زندگی ارائه دهید و در طول مسیر شما را مسئول می دانند.