5 باور اشتباه در مورد مشاوره و روان‌درمانی

– وقتی نیاز به هم‌صحبت داشتید؛ به مشاور مراجعه کنید.

گاهی اوقات شما چیزهایی مانند «خدا بهترین روانشناس است» یا «من نیاز به روانشناس ندارم زیرا دوستان برای همین مواقع هستند.» را می‌شنوید. این نوع عبارات یکی از بزرگترین اشتباهات در مورد روان‌درمانی است: این که مراجعه به مشاور همانند داشتن یک مکالمه معمولی است.

درست است که کلمات تقریبا ابزار اصلی تمام مشاوران است؛ اما، پزشکان با بیماران خود گفتگو می کنند تا به آن‌ها کمک کنند؛ نه اینکه یک صحبت معمولی داشته‌باشند.

۲٫ فقط باید در زمان بحران به درمان بروید.

بله، اکثر مردم وقتی در بحران هستند به مشاور مراجعه می‌کنند. در اغلب موارد، دلیل رفتن آن‌ها به مشاوره، از دست دادن است (مانند جدایی یا مرگ یکی از عزیزان). در مواردی مانند این، افراد متوجه می‌شوند که ممکن است نیاز به کمک حرفه ای داشته باشند.

بدیهی است، روان درمانی می‌تواند به درمان انواع موقعیت‌ها کمک کند و به عنوان یک راهنما برای بیمار باشد. با این حال، لزوما نباید در وضعیت بحران روحی به مشاور مراجعه کرد. شما می‌توانید برای مقابله با انواع موقعیت‌ها به مشاور مراجعه کنید.

۳- فقط درمانگران معروف؛ خوب هستند.

این یکی از بزرگترین دروغ ها در مورد روان‌درمانی است. بسیاری از مردم بر این باورند که فقط کارشناسان بسیار واجد شرایط در انجام کارهای‌شان خوب هستند. اما این همیشه درست نیست.

4 – روان درمانی همان کاری را می‌کند که یک دوست خوب می‌تواند انجام دهد.

دوستان خوب اگر ببینند احساس خوبی نداریم همیشه علاقه‌مند و مایل به کمک به ما هستند. داشتن دوستانی که مایل به گوش دادن به شما هستند و نظرات خود در مورد مشکلات شما بیان می‌کنند، یک چیز ارزشمند است. دوستان به شما کمک می‌کنند، زیرا آن‌ها خوبی شما را می‌خواهند. تفاوت زیادی بین احساس صمیمیت و همراهی که دوستان می‌توانند به شما بدهند و توانایی شخصی که می تواند برای تشخیص و کمک به حل مشکلات عاطفی و روانی شما باشد وجود دارد. تنها یک درمانگر آموزش دیده می‌تواند دومی را انجام دهد.

۵- خودتان را برای پاسخگویی آماده کنید.

این مقاله بدون این کلیشه ناقص خواهد‌بود. بسیاری از مردم بر این باورند که درمان یک فرآیند بسیار جدی است که در آن فرد مورد تحلیل و سوال قرار می‌گیرد. بیشتر از این نمی‌توان از حقیقت دور بود! بیمار ستاره‌ی جلسه درمان است. روان‌درمانی بر مراجع و نیازهای آن متمرکز است. در واقع، بسیاری از مردم نمی‌دانند؛ هنگامی که شما واقعا متعهد باشید و بخواهید پیشرفت کنید این روند چقدر می‌تواند جالب و سرگرم کننده باشد و چیزی باشد که شما هر هفته انتظار آن را بکشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − پنج =